اختلالات گوش خارجی

بدشکلی های گوش خارجی:

بدشکلی های گوش ممکن است پس از سانحه به وجود آید و یا مادرزادی باشد. ناهنجاری های مادرزادی گوش شامل طیف گسترده ای از اختلالات، از گوش های کوچک و ناقص تا فقدان کامل گوش خارجی است. بدشکلی و ناهنجاری های مادرزادی در گوش خارجی می تواند اندازه، شکل و مکان آن را متاثر کند. در این گونه از موارد، روش های جراحی برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند.

 

اوتیت گوش خارجی:

  • اوتیت خارجی به عفونت پوست کانال گوش اطلاق می گردد:
  • اوتیت خارجی توسط باکتری ها و یا به ندرت، قارچ ایجاد می شود.
  • نشانه های بیماری عبارتند از خارش، درد، و ترشح از گوش.
  • در معاینه با اتوسکوپ، گوش قرمز، متورم و چرکی است.
  • استفاده از قطره های آنتی بیوتیک و مسکن ها شایع ترین روش های درمان اوتیت خارجی می باشند.

 

سرومن فشرده:

در پوست پوشاننده بخش خارجی کانال گوش غدد ویژه ای وجود دارند که جرم گوش یا سرومن تولید می کنند. هدف از این موم جلوگیری از رسیدن گرد و غبار و ذرات به پرده گوش است. این موم به تدریج خشک می شود و خودبخود از گوش خارج می شود. گاهی اوقات تمیز کردن گوش با گوش پاک کن و دیگر ابزار تنها سبب فشار دادن سرومن به قسمت های داخلی کانال گوش می شود و سرومن فشرده را به وجود می آورد. این اختلال یکی از شایع ترین علل کم شنوایی است.

علائم تجمع جرم گوش:

هرگونه تلاش برای بیرون آوردن سرومن با گوش پاک کن و یا وسایلی مانند سنجاق سر تنها منجر به هل دادن بیشتر موم به عمق کانال گوش می گردد. علاوه بر این، استفاده از این ابزارها خطرناک بوده و می تواند باعث صدمه به پوست کانال و پرده ی صماخ شود.

پزشک متخصص گوش، حلق و بینی سرومن را با شستشو، ساکشن و یا استفاده از ابزار خارج می نماید.

 

گوش شناگر:

به طور معمول زمانی که آب وارد گوش می شود، بدون هیچ مشکلی از کانال گوش خارج می گردد. با این وجود، گاهی اوقات، آب در کانال گوش باقی می ماند و در پوست خیس کانال باکتری ها و قارچ ها شروع به رشد و آلوده کردن گوش خارجی می کنند

نشانه ها:

  • احساس انسداد و خارش در گوش.
  • تورم و گاهی اوقات انسداد کانال گوش.
  • ترشح از گوش
  • گوش بسیار دردناک و حساس به لمس می شود.

اگر شما این نشانه ها را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

اگزمای کانال گوش:

خارش گوش می تواند شما دیوانه کند! اگزمای گوش توسط قارچ و یا آلرژی ایجاد می شود، اما اغلب نتیجه ی درماتیت مزمن (التهاب پوست) کانال گوش است. درماتیت سبورئیک یک بیماری بسیار شبیه به شوره سر است که شامل جرم خشک، پوسته پوسته و فراوان است. در چنین شرایطی، شما باید از خوردن غذاهایی که آن را تشدید می کند مانند غذاهای چرب، قندها و نشاسته، کربوهیدرات و شکلات اجتناب کنید. قطره های کورتیزون در زمان خواب برای درمان خارش تجویز می گردد. این شرایط قابل کنترل می باشد، اگر چه هیچ درمانی بلند مدتی وجود ندارد.

 

استئومای کانال گوش:

استئومای کانال گوش توده ی استخوانی است که نزدیک به پرده صماخ رشد می کند و به ویژه در کسانی مشاهده می شود که مقدار زیادی در آب سرد شنا می کنند. استئوما خطرناک نیست و نیازی به برداشته شدن ندارد مگر این که آنقدر رشد کند که مانعی در عملکرد هنجار گوش شود.

 

جسم خارجی در گوش:

مهره ها، نوک مداد، پاک کن و حبوبات خشک رایج ترین اشیایی هستند که کودکان آن ها را به گوش خود وارد می کنند. خارج کردن این اجسام کار ظریفی است و بایستی توسط پزشک انجام شود.