اختلالات گوش داخلی

بیماری های گوش داخلی و عصب هشتم  :

بیماری مینیر :
مینیر یك اختلال در گوش داخلی است با افزایش فشار مایع درونی گوش داخلی این بیماری عارض میگردد و در سنین ۲۰ تا ۶۰ سالگی بیشتر رخ میدهد.
سه نشانه مهم این بیماری:
1. سرگیجه حمله‌ای غیر قابل تحمل
2. وزوز گوش
3.كاهش شنوائی
و علامتهای دیگر شامل تهوع و استفراغ و احساس فشار در گوش
علت بیماری:
علت اصلی ناشناخته است ولی در زمینه اختلال ژنتیكی عوامل متعددی موجب بروز یا تشدید آن میشود.
 زمینه‌های بروز یا تشدید بیماری:
▪ آلرژی
▪ اختلالات متابولیکی ( دیابت )
▪ اختلالات عروقی مانند میگرن
▪ عفونتهای ویروسی
سفلیس گوش
ـ توجه:
در این بیماری اختلال هوشیاری و سردرگمی غیر عادی است. در صورت وجود این علائم باید به فكر علت دیگری بود.
 تشخیص:
بیشترین شكایت بیمار سرگیجه است معمولاً‌ این بیماران گزارش می‌كنند كه سرگیجه از چند دقیقه تا چند ساعت اول طول می‌كشد. با تهوع و استفراغ توام می‌باشد علاوه بر این بیماران از تعرق شدید و احساس دائمی عدم تعادل كه ممكن است تا چند روز طول بكشد شكایت می‌كنند. بیماران ممكن است دچار حملاتی شوند كه شبانه آنها را از خواب بیدار كند اما در فاصله بین حملات بیماران خوب هستند.

نوریت دهلیزی :

اختلال التهابی در بخش دهلیزی عصب 8 که ناشی از ویروس است و منجر به سرگیجه چرخشی شدید همراه با تهوع، استفراغ، بی ثباتی به هنگام راه رفتن )با تمایل به افتادن به سمت درگیر( و نیستاگموس افقی چرخش در جهت سالم، می گردد. دیرش علائم روزها تا هفته ها پایدار خواهد بود. درمان دارویی این اختلال شامل، درمان علامتی از طریق داروهای ضد سرگیجه و درمان علتی با هدف از بین بردن عامل عفونی است .در صورت باقی ماندن علائم ، اجرای تمرینات توانبخشی دهلیزی برای کمک به جبران مرکزی و بازیابی تعادل پوسچرال توصیه می گردد. نوریت دهلیزی غالباً همراه با عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و یا پس از این عفونت رخ میدهد. در نوریت، علایم شنوایی وجود ندارد .

سرگیجه وضعیتی خوش خیم :

سرگیجه وضعیتی خو شخیم  ( BPPV) وقتی ایجاد می شود که ذرات کلسیمی خاص (کریستال) اتولیت کنده شده و وارد مجاری نیمدایره ای می شوند. BPPV به خصوص در افراد مسن و یا افرادی که سابقه ضربه به سر دارند، شایع است . 50 درصد افراد بالای 65 سال که از گیجی و سرگیجه شکایت دارند، دچار BPPV هستند.

کریستال ها در کانال، نحوه حرکت مایع در کانال را تغییر م یدهند، پس اطلاعات کاذبی در مورد حرکت سر به مغز می فرستند . این مسئله می تواند باعث علایم گیجی و سرگیجه با تغییر موقعیت سر شود. اکثر افراد دچارBPPV با غلت خوردن در رختخواب، دراز کشیدن، ایستادن، خم شدن و به بالا نگاه کردن، دچار سرگیجه می شوند. این علایم اغلب کمتر از 1 دقیقه طول میکشد. عدم تعادل به ويژه حین راه رفتن دیده م یشود. برای تشخیص این بیماری، از مانور خاصی تحت عنوان هالپایک استفاده می شود.

درما نهای خاصی برای BPPV وجود دارد که عبارتند از: مانور Epley و مانور Semont ، و تمرینات برندت  داروف  Brandt-Daroff

پارگی مجرای نیمدایره ای فوقانی :

در این اختلال، سوراخ کوچکی در استخوان مجرای نیمدایره ای فوقانی وجود دارد.سرگیجه و تاری دید در پاسخ به اصوات بلند یا اعمال فشار در گوش میانی و یا افزایش فشار جمجمه مشاهده می شود. فرد ممکن است وزوز، حساسیت به صدای درون بدن و کم شنوایی داشته باشد. این بیماری تنها با اسکن مغز تشخیص داده می شود. آزمون VEMP در غربالگری وتشخیص اولیه بیماری مؤثر است.

فیستول پری لنف :

در این اختلال، سوراخ یا راه ارتباطی کوچکی میان گوش میانی و داخلی ایجاد شده و امکان دارد، مایعات گوش داخلی به گوش میانی نشت کند.فرد ممکن است پس از ضربه، بلند کردن اشیاء سنگین، مسافرت با هواپیما و عفونت گوش میانی دچار این اختلال گردد. گاهی در اثر دررفتگی استخوانچه رکابی از دریچه بیضی، نیز این وضعیت رخ می دهد. در اين وضعيت، فرد از سرگیجه و عدم تعادل همراه با تاری دید شکایت مي ک‌ند و عموماً به صدای بلند حساسیت دارد .