تعریف وزوز گوش

 تعریف وزوز  :

احساس وزوز یا سوت درون گوش یا درون سر بي آنكه خارج از بدن منبع صدا یی وجود داشته باشد، وزوز گوش(Tinnitus)  یا سوت سر می نامند.

نکته ای که خیلی اهمیت دارد این است که وزوز گوش غیراز توهم صوتی است. افرادیکه توهم صوتی دارند صدای ساز آواز، صدای مداحان، احساس گفتگو یا صدا کردن فرد که مخاطب اش همان فرد است می شنود و این یک حالت وهم  و خیالاست، معمولا در زمینه اختلالات روانی یافشار عصبی یا تلقین روحی پیدا می شود ، کلا مسیرطبقه بندی، تشخیص ودرمان آن با وزوز گوش کاملا فرق می کند.

دو طبقه بندی کلی از وزوز گوش وجود دارد. اگرچه وزوز اختلالی است که عموما در بزرگسالان دیده می شود، اما افراد در تمامی سنین می توانند آن را تجربه کنند. وزوز گوش به خودی خود یک بیماری محسوب نمی شود بلکه معمولا علامتی از یک بیماری زمینه ای می باشد.

وزوز آبجکتیو:

شیوع اندکی دارد و در آن، علاوه بر بیمار، پزشک نیز می تواند وزوز گوش را بشنود. این نوع نادر بیماری معمولا ناشی از مشکلات عروقی، انقباضات عضلانی یا اختلالات انتقال استخوانی گوش میانی است.

در کمتر از 5 درصد مبتلایان، این نوع از وزوز مشاهده می گردد. برخی افراد مبتلا گزارش می کنند که وزوز گوششان با ضربان قلب هماهنگ است و به صورت وزوز ضربانی مداوم شنیده می شود. در این موارد، درمان های ویژه ای که ممکن است جراحی را نیز در بر گیرد، به بیمار توصیه می شود.

وزوز سابجکتیو:

وزوز سابجکتیو شایع ترین نوع وزوز است و تقریبا در 55 درصد مبتلایان روی می دهد که در آن فقط خود فرد قادر به شنیدن صدای وزوز می باشد. معمولا تمامی مشکلات گوش خارجی، میانی و داخلی منجر به وقوع این نوع وزوز می گردد. در 80 درصد کم شنوایی های حسی عصبی که آسیب عصب شنوایی یا سلول های مویی حلزون گوش روی می دهد، این نوع وزوز رخ می دهد. البته، کیفیت و ویژگی این نوع وزوز در افراد مختلف گوناگون است و هر فرد به شکلی خاص به خود این مشکل را تجربه می نماید.