خدمات کلینیک شنوایی البرز

آزمون ها ، مشاوره و خدمات ارائه شده در  کلینیک شنوایی البرز در ذیل به تفصیل توضیح داده شده است.

تاریخچه گیری شنوایی:

تقریبآ می توان گفت درصد بسیار کمی از شنوایی شناسان به تاریخچه گیری شنوایی به عنوان یک آزمون نگاه می کنند ودرنظر بسیاری از متخصصین این حوزه و دیگر حوزه های علمی ،تاریخچه گیری یک آزمون محسوب نمی شود.اما در مرکز ارزیابی شنوایی البرز ،تاریخچه گیری در واقع یک آزمون ارزیابی ساده و مقدماتی است که حاوی اطلاات بسیار مفیدی از وضعیت شنوایی یک فرد می باشد .در طی این آزمون که معمولآ از طریق مصاحبه مستقیم با بیمار انجام می شود ، آزمونگر با تجربه می تواند با استفاده از رفتار های شنوایی فرد ارزیابی مقدماتی از وضعیت شنوایی انجام دهد که این ارزیابی بیانگر سطح شنوایی فرد و همچنین فرکانس ها یا مناطق درگیر در ضایعه و میزان مشکلات فرد ( کم شنوایی یا بدشنوایی )می باشد( موسسه دانش بنیان نیوشا ) .

اتوسکوپی :

ابتدا مجرای گوش و پرده‌ گوش بیمار با دستگاه اتوسکوپ معاینه می‌گردد. این معاینه، بیماری‌های مجرای گوش مانند عفونت، سفت شدن جرم گوش و انسداد مجرای گوش، پارگی پرده‌ گوش و وجود عفونت یا مایع در گوش میانی را روشن می‌کند. گاهی عفونت ها به‌ويژه عفونت‌های طولانی گوش میانی، باعث آسیب به گوش داخلی شده و علایم شنوایی و تعادلی ایجاد می کنند  (Ear examination guidline,2009).

آزمون تمپانومتری :

هدف این آزمون، بررسی قدرت انتقال صوت از میان گوش میانی است. این آزمون به راحتی حتی کوچک‌ ترین پارگی پرده‌ گوش، عفونت گوش میانی یا سفت شدن مفاصل زنجیره‌ استخوانچه‌ای را تشخیص می‌دهد. بخشی از این آزمون تحت عنوان رفلکس آکوستیک، قوس عصبی مربوط به انقباض عضله‌ گوش میانی را نیز می‌آزماید.بخش انتهایی دستگاه، کاف پروب است و متناسب با اندازه‌ مجرای گوش فرد انتخاب شده و درون گوش قرار می‌گیرد. برای آزمون رفلکس آکوستیک، همزمان یک هدفون نیز روی گوش مقابل فرد قرار می‌گیرد.

در این آزمون، مراجعه کننده لازم نیست کاری انجام دهد، فقط کافی است که بی حرکت نشسته و تا آنجا که ممکن است کم‌تر آب دهان خود را ببلعد .(كتز و همكاران، ۲۰۰9)

ادیومتری :

در این آزمون، فرد در اتاقک کوچکی روی یک صندلی می‌نشیند و یک هدفون روی گوش وی قرار می‌گیرد. صداهای سوت مانند متفاوت، با شدت‌های مختلف به فرد ارائه می‌شود.

هر بار که صدای سوت را شنید (حتی اگر ضعیف بود)، باید یک دکمه را فشار دهد تا آزمونگر که خارج از اتاق نشسته است، مطلع شود و شدت صدا را کاهش دهد. هدف این آزمون، پی بردن به کم‌ترین شدتی است که فرد می‌تواند بشنود یعنی آستانه‌ شنوایی. این آزمون مقدار کم شنوایی فرد را روشن می‌کند. بخشی از آزمون، شامل بررسی درک کلمات توسط فرد است. متخصص کلماتی را می‌خواند و فرد باید آنها را تکرار کند. بعضی از انواع اختلالات دهلیزی با شکل خاصی از کم شنوایی همراه است که به تشخیص بیماری کمک می کند. مثالًا بیماری منيیر در مراحل ابتدایی با کم شنوایی در فرکانس های پایین همراه است. یا تومورهای عصب شنوایی معموالًا با کم شنوایی در فرکانس های بالا دیده می شوند. گاهی این کم شنوایی خفیف است و خود بیمار از آن آگاه نیست (كتز و همكاران، ۲۰۰9(

آزمون آستانه دریافت گفتار:

گفتار وارتباط از طریق رد و بدل پیام های گفتاری، یکی از مهمترین ابزارهای ارتباطی انسانهاست .این امر محققین را بر آن داشته که جهت ارزیابی عملکرد دستگاه شنوایی آزمون هایی را با مواد گفتاری طراحی کنند . آزمون آستانه دریافت گفتار که با استفاده از لغات دو سیلابی اجرا می شود بدنبال کشف آستانه شنوایی با استفاده از مواد گفتاری است .آستانه بدست آمده از طریق این آزمون بایستی با میانگین آستانه شنوایی در منحنی شنوایی مطابقت داشته باشد. در واقع نتیجه این آزمون می تواند تایید کننده نتایج آزمون ادیومتری اصوات خالص نیز باشد ( موسسه دانش بنیان نیوشا ) .

آزمون ABR:

این آزمون، پاسخ‌های برانگیخته‌ شنوایی عصب گوش و ساقه‌ مغز را بررسی می‌کند. گاهی این آزمون برای آستانه‌گیری شنوایی در کودکان، افراد سخت آزمون، مانند عقب مانده‌ ذهنی و یا هر کسی که نمی‌تواند در ادیومتری پاسخ دهد، به‌کار می‌رود. کاربرد دیگر این آزمون، در کشف بیماری‌های عصب گوش و ساقه‌ مغز مثالاً در تشخیص تومورها است. اگر بیمار دچار سرگیجه، علائم شنوایی داشته باشد مانند وزوز به‌خصوص وزوز در یک گوش، الزم است تحت ارزیابی ABR تشخیصی قرار بگیرد تا عصب گوش بررسی شود. در این آزمون، پوست پیشانی و پشت گوش فرد توسط پنبه و ماده‌ خاصی که کمی زبر است، خوب پاک می‌شود. تعدادی الکترود بر روی پیشانی و پشت گوش فرد چسبانده شده، هدفونی روی گوش و یا درون گوش فرد قرار می‌گیرد و کافی است که فرد روی تخت راحت دراز بکشد، در طی آزمون تکان نخورد و عضلات خود را منقبض نکند. هم‌چنين، لازم نیست پاسخ خاصی بدهد (كتز و همكاران، ۲۰۰9)

آزمون ECochG:

این آزمون، برای بررسی فشار مایعات گوش داخلی ، به‌ويژه در افرادی که مشکوک به بیماری منییر هستند، کاربرد دارد. در این آزمون نیز پوست پشت گوش و پیشانی افراد با پنبه و ماده‌ مخصوص که کمی زبر است، پاک و الکترودهایی به پشت گوش و پیشانی افراد چسبانده می‌شود.

مجرای گوش فرد نیز با نوعی گوش پاک‌کن و ماده‌ زبر پاک می‌شود و الکترودی درون مجرای گوش قرار می‌گیرد. کافی است که فرد روی تخت دراز بکشد و تا آنجا که ممکن است عضلات خود را شل کرده و حرکت نکند. در این آزمون، بالا بودن فشار گوش مشخص می شود. فشار بالای گوش سرگیجه های حمله ای ایجاد می کند (كتز و همكاران،  ۲۰۰۹)

آزمون‌های VNG:

این آزمون‌ها شامل آزمون‌های حرکات چشم، آزمون‌های وضعیتی، آزمون هالپایک و آزمون حرارتی است. در تمام مراحل آزمون، عینک خاصی روی چشم فرد قرار دارد. متخصص حرکات چشم فرد را تحلیل می‌کند(هردمن وكلين دانل2004 )

آزمون نگاه خیره:

در این آزمون، چند دسته از حرکات مهم چشمی ارزیابی می‌شود. و مجموعه‌ای از نقاط نورانی برای فرد به نمایش درمی‌آید. اولین آزمون حرکات چشم، نگاه خیره (gaze) نام دارد. نقطه‌ نورانی چند ثانیه در خط وسط، راست، چپ و باال نمایش داده می‌شود. فرد باید نگاه خود را روی نقطه نگه دارد و از روی آن منحرف نشود. سپس در پوش عینک گذاشته شده و در تاریکی مطلق باید به خط وسط نگاه کند و چشم خود را حرکت ندهد. این آزمون می تواند اختالالت دهلیزی محیطی و مرکزی را مشخص کند.

آزمون ساکاد :

نقاط نورانی از جایی به جای دیگر می‌پرند، یعنی ابتدا در یک جا ظاهر شده، سپس ناپدید و در جای دیگر ظاهر می‌شوند. فرد بدون حرکت دادن سر، باید با چشم، هدف را نگاه کند و چشم فرد باید سریع روی هدف بپرد. سرعت، نهفتگی و دقت حرکات چشمی ارزیابی می‌شود. این آزمون، اختالل دهلیزی مرکزی (هسته های دهلیزی) و مخچه را مشخص می کند.

آزمون تعقیب آرام:

 این حرکت مانند زمانی است که پرواز پرنده‌ای را از دور دست تماشا کرده و با چشم خود مسیر پرواز پرنده را دنبال می‌کنید. نقاطی روی صفحه ظاهر شده و به آرامی از راست به چپ یا بالعکس حرکت می‌کنند. فرد باید بدون حرکت سر، با چشم خود، نقاط نورانی را دنبال نمايد. این آزمون به اختالالت مرکزی حساس است.

 آزمون اپتوکینتیک :

براي آشنا شدن با اين حركت، به چشم مسافران قطار، زمانی‌که از پنجره، درختان بیرون را تماشا می‌کنند، نگاه کنید. حرکات سریع رفت و برگشتی را در چشم آنها خواهید دید. مجموعه‌ای نقاط با سرعت پشت سر هم ظاهر می‌شوند. فرد باید به وسط صفحه نگاه و سعی نمايد به تمام نقطه‌ها نگاه کند و هیچ نقطه‌ای را تا آخر مسیر تعقیب نکند. این آزمون حساسیت کم‌تری نسبت به آزمون‌های قبلی دارد (هردمن و كلين دانيل،۲۰۱۴)

آزمون‌های وضعیتی :

در تمام این آزمون‌ها در پوش عینک VNG بسته است و چشم فرد در تاریکی قرار دارد. فرد ابتدا روی تخت نشسته و چشم خود را باز نگه داشته و به نقطه فرضی خط وسط نگاه می کند. سپس متخصص فرد را به حالت طاق باز، طاق باز و سر به راست، طاق باز و سر به چپ می‌برد. بار دیگر متخصص فرد را به حالت درازکش به پهلوی راست و پهلوی چپ می‌برد. در تمام این مراحل، چشم فرد باز بوده و اگر دچار سرگیجه شدید شود، به متخصص اطلاع می دهد (هردمن و كلين دانيل،۲۰۱۴) .

آزمون هالپایک :

این آزمون بیماری خاصی تحت عنوان سرگیجه‌ وضعیتی خوش خیم یا BPPV را به خوبی شناسایی می‌کند . فرد ابتدا روی تخت نشسته و متخصص سر وي را ۴۵ درجه به راست و بار دیگر به چپ می‌چرخاند. سپس فرد را به حالت درازکش می‌برد، طوری‌که سر کمی از تخت آویزان باشد. در تمام مراحل، فرد چشم خود را باز نگه داشته و اگر احساس سرگیجه کرد، اطالع می دهد (بهاتتا چاريا و همكاران2008 )

آزمون حرارتی یا کالریک :

یکی از بخش‌های بسیار مهم، آزمون VNG است و به خوبی هر گوش را به طور مجزا می‌آزماید. در این آزمون، فرد دراز می‌کشد، عینک VNG روی چشم وي است و هوا یا آب سرد و گرم به مجرای گوش وارد و حرکات چشم فرد ارزیابی می‌شود.

در طی این آزمون، فرد به شکل طبیعی دچار سرگیجه می‌شود. سرگیجه‌ ایجاد شده، چندان شدید نبوده و گذرا است و طی یک یا دو دقیقه از بین می‌رود. الزم است مراجع در طی آزمون، چشم خود را باز نگه دارد. پس از هر بار تحریک حرارتی، به فرد استراحت داده می‌شود (گونچالويز و همكاران،2008 )

آزمون VEMP:

در این آزمون، تحریک صوتی از طریق هدفون به گوش فرد ارائه می‌شود و پاسخ دهلیزی از روی عضله‌ گردن ثبت می‌گردد. پیش از آزمون،‌ پوست گردن و پیشانی فرد با پنبه و ماده‌ زبر پاک و الکترود چسبانده می‌شود. فرد روی تخت می نشیند یا دراز می‌کشد و هر زمان متخصص اعالم کرد، باید سر خود را به سمت راست یا چپ چرخانده و برای مدتی نگه دارد. این آزمون می تواند در تشخیص بیماری منییر، ضعف دستگاه دهلیزی و شکاف مجرای نیمدایره فوقانی کمک کننده باشد (هردمن و كلين دانيل،2014 ) .

آزمون OAE  :

آزمون گسیل های صوتی گوش (OAE ) عملکرد سلول های مویی خارجی گوش داخلی را بررسی می کند. بسیاری از مشکلات شنوایی از اسیب به سلول های مویی خارجی شروع میشوند که از ان جمله می توان به اتوتوکسیسیتی وتروماهای صوتی اشاره کرد. بنابراین با انجام آزمون OAE می توان شروع آسیب های صوتی را پیش بینی نمود. اما کاربرد بسیار شایع ازمونOAE  ارزیابی شنوایی نوزادان است. بهترین و کارآمدترین آزمون بررسی شنوایی نوزادان تازه متولد شده OAE است که با انجام آن می توان علاوه بر تشخیص سریع کم شنوایی ، اقدامات درمانی را هرچه سریعتر شروع و از عواقب مشکلات شنوایی کم کرد.

پاسخ برانگیخته پایدار شنوایی( ASSR ) :

بیش از 2 دهه از ظهور ASSR و ورود آن به عرصه کلینیکی میگذرد و این آزمون به سرعت جایگاه خود را جهت ردیابی آستانه های شنوایی نوزادان و اطفال پیدا کرد. این تکنیک غیر تهاجمی بوده و برای ثبت پاسخ نیاز به دخالت بیمار یا ارائه پاسخ توسط بیمار نیست.

ثبت پاسخ توسط 3 یا 4 الکترود انجام میگیرد که بر روی سر قرار داده می شود و بدین ترتیب پاسخ به شیوه ثبت از راه دور انجام میگیرد.

بر خلاف دیگر اعضاء خانواده الکتروفیزیولوژیک، پاسخ ASSR فاقد قله است و حاصل ثبت پاسخ در فرکانس های مختلف بصورت نموداری ثبت می شود که این نمودار با کاربرد فاکتورهای اصلاحی می تواند حدود منحنی شنوایی فرد را نشان دهد. بطور معمول فرکانس های 500،1000،2000،4000 هرتز جهت ثبت پاسخ استفاده می شود  (موسسه دانش بنیان نیوشا ) .

ارزیابی وزوز گوش :

در این مرکز ارزیابی های تخصصی ادیولوژیک برای وزوز گوش انجام می گیرد. این ارزیابی ها شامل موارد زیر است:

– ارزیابی وضعیت شنوایی

– اندازه گیری تاثیر وزوز بر زندگی فرد از طریق پرسشنامه

– ارزیابی حسایت بیش از اندازه به صدا

– اندازه گیری بلندی و زیر و بمی وزوز

– بررسی انتخاب درمان مناسب فرد

 

بر اساس ارزیابی های انجام شده، راهکارهای درمانی مختلف برای مراجع ارایه می گردد. در پایان ارزیابی های ادیولوژیک، طبقه و نوع تینیتوس مشخص می گردد و راهکارهای درمانی متناسب با آن ارایه می گردد ( موسسه دانش بنیان نیوشا ) .