درمان کم شنوایی در کودکان

درمان کم شنوایی در کودکان :

کم شنوايي، ارتباط مستقيم با شکل گيري مهارتهاي عالي شناخت همچون زبان، حافظه، استدلال، تخيل و منطق در کودکان دارد و هر چقدر اين عارضه زودتر تشخيص داده شده و راه حل هاي درماني مناسب مانند مداخله هاي دارويي، جراحي، تجويز پروتز و اقدامات توانبخشي سريعتر براي کودک آغاز گردد، ميزان موفقيت درمان بالا تر و مدت زمان ارايه خدمات و ميزان هزينه ها، کمتر خواهد بود. در صورتي که کم شنوايي کودک حداکثر تا سن ماهگي تشخيص داده شده و مداخله درماني مناسب پيش از ماهگي آغاز گردد، مي تواند بر تسريع رشد مهارتهاي شنوايي، گفتار و زبان و قابليت هاي شناختي تاثير قابل توجهي داشته و مانع از تاخيرهاي رشدي قابل توجه کودک گردد چرا که با تاخير در شناسايي و مداخله زودهنگام کم شنوايي، رشد مهارت هاي ارتباطي کودک از مسير طبيعي خارج شده و هر چه تاخير زماني ايجاد شده بيشتر باشد، احتمال کسب نتايج موفقيت آميز درماني کاهش يافته و در آينده به صرف وقت و هزينه هاي درمان بيشتري نياز مي باشد، ضمن  اين که تاثيرات منفي روحي رواني آن بر اعضاي خانواده نيز دو چندان خواهد بود.

روشهاي درمان کودکان کم شنوا شامل دارو درماني، انجام اعمال جراحي و در نهايت، استفاده از پروتزهايي چون سمعک و يا کاشت حلزون می باشد.

امروزه تجويز سمعک از همان ابتداي تولد براي کودکان کم شنوا امکان پذير است ولي آنچه از کاربرد اين پروتزها مهمتر مي باشد، شرکت در جلسات آموزشي و توانبخشي شنوايي است که لازم است همزمان با شروع استفاده از سمعک و با کاشت حلزون براي کودک آغاز گردد تا کودک به تدريج با آموزش کارشناسان خبره، مهارتهاي ارتباط کلا مي خود را توسعه داده و روند رشد و پيشرفت او به طور مداوم مورد سنجش و بررسي قرار گيرد، به عبارت ديگر سمعک و کاشت حلزون هرگز به تنهايي معجزه نمي کنند و براي کسب نتيجه مطلوب لازم است کلاسهاي آموزشي و توانبخشي همزمان با شروع استفاده از وسايل تقويت کننده صوتي، به طور جدي پيگيري دنبال شوند.( به نقل از سرکار خانم دکتر زهرا جعفری،رئیس انجمن علمی شنوایی شناسان ایران )

در بخش زیر جزییات راهنمایی برای درمان کودک شما که دچار افت شنوایی است ارایه می شود:

برای تست شنوایی به متخصص مراجعه کنید :

متخصص شنوایی شناس ابتدا گوش های کودک را به منظور وجود دلایل فیزیکی احتمالی از جمله تجمع جرم گوش و یا عفونت معاینه خواهد کرد . همچنین تست شنوایی برای اندازه گیری توانایی شنیدن صداها در فرکانس های مختلف صورت می گیرد. کل قضیه در حدود 1 ساعت به طول می انجامد کودک هیچ درد و ناراحتی ندارد و این امر به شنوایی شناس کمک می کند تا مناسب ترین راه کار را ارایه دهد. از پرسیدن سوال امتناع نکنید و کودک خود را تشویق کنید تا راحت و آرام باشد . هر چه شنوایی شناس راجع به کودک شما بیشتر بداند نتیجه بهتری خواهید گرفت.

اگر فرزند شما کم شنوایی قابل درمان دارویی یا جراحی داشته باشد به پزشک متخصص گوش، گلو و بینی ارجاع داده می شوید. در غیر این صورت با توجه به ماهیت کم شنوایی، سمعک و یا دیگر وسایل کمک شنوایی تجویز و ارائه خواهد شد. شنوایی شناس شما و کودک شما را در تجویز، تنظیم و مراقبت از این دستگاه ها راهنمایی می کند.

سمعک کودک خود را انتخاب کنید :

بر اساس نتایج آزمایش شنوایی، شنوایی شناس کودک شما راه کارهای شنوایی مناسبی را به شما پیشنهاد خواهد کرد. شما می توانید تحقیقات لازم را بعمل آورید و قیمت سمعک های مختلف را با توجه به ویژگی های آنها مقایسه کنید حتی ممکن است لازم باشد تا از بیمه کمک بگیرید. متخصصین بهتر از هر کس دیگری می دانند که سمعک مناسب برای کودک شما کدام است. اما تصمیم نهایی با شماست مهم است تا نظر کودک خود را نیز در این راستا داشته باشید.

قالب گوش کودک خود را سفارش دهید :

در صورت تجویز سمعک برای کودک شما، لازم است تا با برنامه ریزی منظم ابتدا قالب گوش ساخته شود. به سازندگان سمعک ارسال می شود تا قالب گوش ساخته شود این روند حدود یک هفته به طول می انجامد.

تنظیمات سمعک :

قرار بعدی با شنوایی شناس جهت تنظیمات بهینه سمعک کودک شما صورت خواهد گرفت. تنظیمات معمولا با کامپیوتر و بر اساس اودیوگرام، عکس العمل و نظر هر کودک با توجه به سن و رشد زبانی کودک صورت می گیرد. شنوایی شناس نحوه عملکرد سمعک را به شما و کودک شما آموزش خواهد داد. برای کودکان نوپا و سنین پایین لازم است تا نحوه قرار گرفتن، بر داشتن، مراقبت و نگهداری سمعک را بیاموزید. نوجوانان خود نیز مسولیت سمعک خود را عهده دار خواهند شد.

جلسات بعدی :

از فرزند شما خواسته خواهد شد تا برای چند روز در محیط های شنوایی گوناگون سمعک را بر روی گوش خود قرار دهد. شما و یا کودک شما ممکن است بخواهید تا روزانه یادداشت هایی از تجربیات شنوایی خود جمع آوری کنید. با توجه به پیشرفت شنوایی کودک در صورت لزوم ، شنوایی شناس تنظیمات پیشرفته تر را بر روی سمعک انجام خواهد داد.

به کودک خود کمک کنید تا از شنیدن صداهای اطراف لذت ببرد :

یادگیری شنیدن صداها به کمک سمعک اندکی زمانبر است و به صبر و شکیبایی نیاز دارد. همچنین مهم است تا واقع بین بوده و انتظار 100 در صد شنوایی را در هر موقعیتی نداشته باشید.