عادت پذیری به سمعک

خیلی از افراد نیز مثل شما از این پس برای بهبود وضعیت شنیداری خود باید از این وسیله ی کمک شنوایی ظریف اما بسیار سودمند استفاده کنند، حتی کودکانی با سنین کم که نمی دانند این وسیله چیست! پس از اینکه باید این ابزار را برای کمک به سیستم شنوایی خود به کار بگیرید، خوشحال باشید زیرا پس از مدتی همه چیز به حالت قبل بر می گردد و تمامی اصوات محیط را با کیفیتی خوب خواهید شنید. این فرآیند و واکنش کاملاً طبیعی است . فرد به مرور یاد می گیرد که چطور با این صداها کنار آمده و در واقع به آنها توجه نکند.

به محض اینکه آنرا در داخل یا پشت گوش بگذارید با حجم وسیعی از صداهایی که مدتی بود به وضوح نمی شنیدید روبه رو خواهید شد و یادتان میاید که عجب دنیای شلوغ و پر سر و صدایی است!! چون مدتی اصوات را به میزان و شدت کم می شنیدید، امکان دارد حس کنید که پس از استفاده از سمعک صداها بسیار بلند هستند ولی نگران نباشید، بر اساس ویژگی عادت پذیری انسان به شرایط جدید، شما به این دنیای پر سر و صدای جدید هم عادت می کنید و این صداها برایتان عادی خواهد شد ، درست مثل قبل.

باید به آهستگی گوش و سیستم شنوایی خود را به شرایط جدید وفق دهید و روزانه مطابق با دستور و راهنمایی ادیولوژیست استفاده از سمعک را جدی بگیرید و یکی دو ساعت به کمک آن بشنوید . به تدریج قادر خواهید بود تا صداهای با فرکانس پایین یا صحبت دیگران در محیط های شلوغ را هم بشنوید . به مرور قادر خواهید بود که صداهای مختلف در محیط های مختلف را بشنوید . ادیولوژیست برنامه ی زمان بندی برای تطبیق تدریجی گوش شما و نحوه ی استفاده از سمعک ارائه می دهد و رعایت نمودن این برنامه بسیار مهم است زیرا در هر روز مقداری به مدت به کار گیری این وسیله افزوده می گردد.

 

 • این نکته را در نظر بگیرید که تغییر دادن شیوه ی زندگی زمان می برد، برای مثال اگر شما مدت زیادی دچار کم شنوایی شده باشید، سکوت بخشی از شیوه ی زندگیتان شده است ولی نگران نباشید زیرا کم کم بااستفاده از سمعک به صداهای جدید عادت می کنید و این اصواتی که تا به حال نمی شنیدید تازگی خود را از دست می دهند و همه چیز به روال عادی بر می گردد. اصلا نگران نباشید زیرا این واکنش ها کاملا طبیعی است و این صداها برای بیشتر افراد تازگی دارد، به یاد داشته باشید که برای عادت پذیری به استفاده از سمعک باید زمان کافی سپری شود.

هفته های اول استفاده از سمعک، شبیه یک گردباد است. از شنیدن همه ی صداهایی که از دست داده اید، شگفت زده خواهید شد! مهم این است که نگرش مثبت خود را حفظ کنید تا به تدریج به شرایط جدید عادت کرده و در نهایت از خوب شنیدن لذت ببرید. در اولین باری که سمعک را بر گوش خود قرار می دهید، توقع نداشته باشید که وضعیت شنیداری شما سریعا به حالت قبل بر گردد . این بهبود یافتن تدریجی و نیازمند وقت است .پس برای کسب نتیجه ی ایده آل خود صبور باشید.

در اولین دفعه ی استفاده از سمعک امکان دارد که صدای خودتان را نیز زمانی که با دیگران صحبت می کنید، بلند تر بشنوید و با توجه به اینکه ادیولوژیست مطابق با میزان افت شنوایی شما با دقت سمعک را تنظیم کرده باشد، این حالت طبیعی است و به مرور برایتان عادی می شود و دیگر به آن توجه نخواهید کرد ولی اگر پس از چند هفته باز هم این حالت ازار دهنده را تجربه کردید، حتما به ادیولوژیست خود مراجعه کنید.

جهت دستیابی به عادت پذیری به سمعک، به این نکته ها توجه کنید:

 • صبور باشید:
  از دست دادن حس شنوایی یک فرایند تدریجی استکه در طی سالیان متمادی رخ می دهد. هنگامی که برای اولین بار از سمعک استفاده می کنید، با حجم زیادی از صداها روبرو خواهید شد و صداهای محیطی ممکن است برایتان بلند به نظر برسند. بنابراین، بایستی به سیستم شنوایی خود فرصت دهید تا خود را با شرایط جدید وفق دهد. در نهایت اصوات محیطی که در ابتدا بلند به نظر می رسیدند در پس زمینه محو خواهند شد.
 • به تدریج شروع کنید :

  ممکن است در ابتدادر شنیدن صداهای گفتاری آهسته یا شنیدن در محیط های پر سر و صدا مشکل داشته باشید. مهم این است که ثابت قدم باشید، به تدریج شروع کنید، آهسته و پیوسته. سیستم شنوایی شما به مرور زمان با شرایط جدید تطبیق می یابد و توانایی شنیداری شما در تمام محیط ها بهتر خواهد شد.

 • تمرین کنید:

  اگر از دست دادن حس شنوایی در یک دوره زمانی طولانی مدت رخ دهد، عدم وجود صدا ممکن است به بخشی از شیوه زندگی تبدیل شود. بنابراین، با گذشت زمان و تمرین شنیدن در محیط های شنیداری مختلف، اصوات جدید در مغز شما کدگذاری می شوند و در نهایت از خوب شنیدن لذت خواهید برد.

 • مردم را در جريان بگذاريد:

  سمعك يك وسيله كمك شنيداري است، اما هيچوقت جاي گوش طبيعي را نمي گيرد.بهتر است اطرافيان شما از افت شنوايتان آگاهي داشته باشند چرا كه شما مداوم در معرض شرايط سخت شنيداري قرار مي گيريد و بايد از اطرافيان بخواهيد تا حرفهايشان را براي شما تكرار كنند  و يا واضح تر صحبت كنند. هميشـه رو در روي گويـنـده قرار بگــيريد،  از سرو صدا دور باشيد و حتـي المقدور از نشـانه هاي بينايي نيز كـمك بگيريد.آنطور كه دوست داريد با باقيمانده شنوايي خود زندگي كنيد.