کاشت حلزون

کاشت حلزون :

 

در اکثر کم شنوایی های حسی- عصبی، انتخاب سمعکی مناسب میتواند موجبات رضایت بیمار را فراهم نماید. با این وجود، گاهی ممکن است کاربرد سمعک از سودمندی ناچیز یا هیچگونه سودمندی برخوردار نباشد. این حالت در کم شنوایی های در حد عمیق و در موارد مشابه مشاهده میشود که هیچگونه پاسخ شنیداری وجود ندارد. رویکردی که معمولا برای در اختیار قرار دادن سیگنال های اکوستیکی برای این دسته از افراد کاربرد دارد استفاده از کاشتهای حلزونی می باشد.

دستکاه کاشت حلزون چیست و چگونه کار می کند :

دستگاه کاشت حلزونی شنوایی، وسیله ای با تکنولوژی پیشرفته است که شنوایی را برای افرادی که به سختی می شنوند یا ناشنوا هستند، ایجاد می کند. این وسیله توانایی ناشنوایان را در برقراری ارتباط با دیگران بهبود بخشیده و یک آگاهی نسبی از صوت را به آنان میدهد.

در سیستم شنوایی طبیعی انرژی صوتی وارد شده به مجرای گوش خارجی، در حلزون به سیگنال های عصبی تبدیل می شود تا از طریق عصب شنیداری و سیستم اعصاب شنیداری مرکزی به قشر مغز انتقال یافته و در آنجا تفسیر گردد. در صورتیکه حلزون ، آسیب دیده یا عملکرد نداشته باشد ، امکان تبدیل انرژی صوتی به پیام عصبی وجود نخواهد داشت. کاشت حلزونی روشی برای انتقال مستقیم صوت به عصب شنوایی است. اين سيستم علائم الكتريكي را مستقيماً به اعصاب شنوايي مي فرستد . پس در صورتي كه اعصاب شنوايي سالم باشند مي توان با استفاده از كاشت حلزوني، فرد ناشنوا را قادر به شنيدن كرد .

تاریخچه تحریک الکتریکی سیستم شنوایی به فعالیت های آلساندرو ولتا در قرن هجدهم میلادی بر می گردد. از آن زمان تاکنون ، تحقیقات و پیشرفتهای بسیاری در این زمینه صورت گرفته است. با این وجود، تنها در سه دهه اخیر است که سیستم های قابل کاشت ، با هدف تحریک الکتریکی طولانی مدت سیستم شنوایی انسان در دسترس قرار گرفته اند.

بطور کلی افرادی که آستانه شنوایی آنها بیش از 90 دسیبل باشد، کاندید کاشت حلزونی می باشند.

عوامل موثر برمیزان بهره مندی فرد از کاشت حلزونی :

 • علت ناشنوایی
 •  سن بروز ناشنوایی
 •  مدت زمان تجربه ناشنوایی قبل از کاشت
 • میزان باقیمانده شنوایی قبل از کاشت وجود سایر معلولیتها که درک یا شنیدن را تحت تاثیر قرار میدهند
 •  طول مدت استفاده از دستگاه کاشت
 •  خلق ارتباطی فرد
 • برنامه های توانبخشی و حمایت والدین
 •  سازگاری سیستم عصبی مرکزی
 •  حافظه شنوایی
 •  انگیزه

 كاشت حلزوني در كودكان قبل از 2سالگي نتايج بسيار خوبي داشته و بسياري از آنها قادر به گفتگوو دنبال كردن مكالمات مي باشند .

كودكان 4-2ساله نيز در صورتي كه در كلاس هاي توان بخشي شركت كرده وشناخت كافي از اشياء محيط پيدا كرده باشند از اين روش سود كافي خواهند برد.

كودكان بزرگتر از 4سال كه ناشنوايي شديد دارند و قادر به استفاده از سمعك نيستند بهره كمتري از اين سيستم مي برند زيرا مغز تفسير اصوات را عمدتاٌ در دوسال اول زندگي مي آموزد .

ساير كودكان و بزرگسالان كه از سمعك استفاده مي كنند و ازمهارتهاي گفتاري بهره مند باشند ، نيز ممكن است بتوانند از امكانات كاشت حلزوني استفاده ببرند.

كودكاني كه شنوا به دنيا آمده اند و يا ضعف شنوايي كمي داشته اند ولي بعداً دچار ناشنوايي شديد يا كري شده اند بخوبي مي توانند از كاشت استفاده ببرند.

بزرگسالاني كه شنوايي شان را دراثر مننژيت، جراحي مغز، تصادف و يا ناشنوايي پيش رونده از دست داده اند نيز مي توانند از كاشت حلزوني بهره مند شوند.

در این موارد كاشت فوري حلزوني (پس از ناشنوا شدن) نتيجه بهتري خواهد داشت.

بزرگسالاني كه از زمان تولد ناشنوا بوده اند و حافظه خيلي كمي در مورد صوت و صحبت دارند و يا اصلا چنين حافظه اي درآنها وجود ندارد بهره چنداني از كاشت حلزون نخواهند برد.

اكثر افراد براي آنكه بتوانند بخوبي از اين دستگاه استفاده نمايند نياز به تمرين وزمان زياد دارند.

براي كودكاني كه ناشنوا به دنيا آمده اند معمولاً اين زمان طولاني تر است . زيرا همانند يك كودك شنوا مدت ها نياز به يادگيري دارند تا بتوانند صحبت كرده و گفتار والدينشان را دريابند . درطي اين مدت آنان نياز زيادي به كمك وحمايت بزرگسالان در جهت يادگيري و فهم مطالب خواهند داشت.

معیارهای کاندیداتوری کاشت حلزونی :

– حداقل سن دو سال ،البته در صورتیکه تشخیص قطعی کم شنوایی حسی – عصبی دو طرفه عمیق در سنین پایین تر نیز صورت گیرد و عدم موفقیت استفاده از سمعک های مناسب ثابت گردد، می توان کاشت حلزونی را حتی از 6 ماهگی نیز انجام داد.

– کم شنوایی حسی – عصبی دو طرفه در حد عمیق

– عدم سودمندی استفاده از سمعک

– عدم وجود منع پزشکی و مشکلات ذهنی (گوشی که تحت کاشت حلزونی قرار می گیرد باید عاری از هر گونه عفونت بوده و پرده گوش سالم باشد) .

– وجود انگیزه بالا و انتظارات معقول

– ثبت نام در برنامه هایی که بر توسعه مهارتهای شنیداری تاکید می کنند .

چهار مرحله مهم در کاشت حلزونی:

 • بررسي و تحقيق ، تصميم گيري و آماده سازي
 • عمل جراحي و نصب حلزوني
 • برنامه ريزي پردازشگر گفتار
 • توانبخشي

شکل ظاهری دستگاه

سيستم كاشت حلزوني داراي اجزاي مختلفي است اما به طور كلي از دو قسمت تشكيل شده است :

 • قسمتي كه خارج از بدن قرار مي گيرد .

قسمت خارجي سيستم شامل ميكرفون، فرستنده و پردازشگر است. ميكروفون پشت گوش قرار مي گيرد و فرستنده به كمك يك آهن ربا برروي قسمت محرك (كه در زير پوست كاشته مي شود) مستقر ميگردد. پردازشگر گفتار در مدلهای قدیمی زير لباس يا در جيب يا روي كمربند ، و در مدل هاي جديد در پشت گوش قرار مي گيرد. ميكروفون و فرستنده و پردازشگر با سيم هاي ظريفي به هم مربوطند .

 • قسمتي كه طي يك عمل جراحي در جمجمه كاشت مي شود .

این قسمت كه درواقع يك گيرنده / محرك است در زير پوست در ناحيه پشت گوش كاشته مي شود.اين قسمت توسط يك سيم چند رشته اي ظريف به مجموعه اي ازالكترودها متصل مي گردد.

اين الكترودها در داخل حلزوني گوش با آرايشي مناسب قرار مي گيرند .

چندين نوع مختلف دستگاه كاشت حلزوني در دنيا وجود دارد. بعضي از آنها خيلي خوب كار مي كنند و بعضي ديگر كارايي كمتري دارند.

پر فروش ترين دستگاه ها در دنيا به ترتيب عبارتند از:

 • Cochlear – Australia
 • Medel – Austria
 • Clarion – USA
 • MXM – France